Jak wycenić ręcznie robione perfumy
Wyceniaj ręcznie robione perfumy na podstawie kosztu, a koszt bierz z zapisu partii: ile faktycznie ważył każdy wiersz, po cenie za gram butelki, z której pochodził. Gdy koszt jednej napełnionej butelki jest liczbą, której ufasz, cena to ta liczba z wybraną przez ciebie marżą, a marża jest metodą, a nie zgadywaniem.
Jak obliczyć koszt formuły perfum?
Koszt koncentratu to suma jego wierszy, a każdy wiersz to odważone gramy pomnożone przez cenę za gram butelki z półki. Dwie korekty czynią to uczciwym:
- Wyceniaj butelkę, z której ważyłeś, a nie surowiec. Rozcieńczenie 10-procentowe zrobione przez ciebie kosztuje jedną dziesiątą ceny czystego surowca plus rozpuszczalnik. Wiersz odważony z niego wycenia się według stawki za gram rozcieńczenia, czyli stawki czystego surowca pomnożonej przez stężenie, plus udział rozpuszczalnika.
- Korzystaj z faktury, a nie z cennika. Twoja cena za gram to to, co zapłaciłeś, podzielone przez to, co dotarło, łącznie z wysyłką. Butelka 15 ml surowca naturalnego kupiona z opłatą za kuriera kosztuje za gram więcej, niż mówi cena katalogowa.
Podzielenie sumy przez masę koncentratu daje koszt grama koncentratu i od tej jednej wartości zaczyna się każde obliczenie butelki.
Przykład z obliczeniami
Poniższe wartości to przykładowe liczby dobrane tak, żeby arytmetyka była prosta; wstaw w ich miejsce ceny ze swoich faktur. Koncentrat 100 g:
- Olejek bergamotowy, 25 g po 0.20 za gram: 5.00
- Hedione, 30 g po 0.10 za gram: 3.00
- Iso E Super, 20 g po 0.08 za gram: 1.60
- Olejek wetiwerowy, 10 g po 0.60 za gram: 6.00
- Javanol, 5 g odważone z rozcieńczenia 10-procentowego, którego czysty surowiec kosztuje 4.00 za gram: 0.5 g Javanol po 4.00 to 2.00, plus 4.5 g rozpuszczalnika po 0.02 to 0.09, razem 2.09
- Piżma i reszta, 10 g: 1.00
Razem 18.69 za 100 g, czyli 0.19 za gram koncentratu. Zauważ, że wetiweria, jedna dziesiąta masy, to jedna trzecia kosztu, a wiersz Javanol byłby wyceniony dziesięciokrotnie źle, gdyby pominięto rozcieńczenie. To najczęstszy błąd w kalkulacji kosztów i zawsze upiększa wynik.
Ile kosztuje jedna gotowa butelka?
Przeprowadź wartość koncentratu przez arytmetykę wykończenia i dodaj wszystko, co wychodzi razem z klientem:
- Butelka 30 ml mieści około 24 g gotowych perfum. Przy stężeniu 18 procent to 4.3 g koncentratu i 19.7 g alkoholu perfumiarskiego.
- Koncentrat: 4.3 g po 0.19 to 0.82. Alkohol: 19.7 g po stawce z twojej faktury, powiedzmy 0.03, to 0.59.
- Butelka, atomizer, zakrętka, etykieta i pudełko, po cenie za sztukę przy kupionej ilości.
- Twój czas, po ustalonej przez ciebie stawce, za ważenie, dojrzewanie, filtrowanie, napełnianie i etykietowanie, rozłożony na liczbę butelek z partii.
Surowce to zwykle najmniejsza pozycja na tej liście. Opakowanie i praca to cena, a hobbysta, który wycenia wyłącznie na podstawie koncentratu, dopłaca do każdej sprzedaży.
Jaką marżę powinny mieć ręcznie robione perfumy?
Nie pożyczaj mnożnika z forum. Zastosuj metodę: cena to koszt podzielony przez jeden minus marża, jakiej chcesz, więc marża 60 procent na butelce, której wykonanie kosztuje 8, to 8 podzielone przez 0.4, czyli 20. Potem sprawdź tę cenę pod trzema względami: ile zapłaci twój rynek, ile weźmie sklep, jeśli sprzedajesz przez pośrednika (będzie chciał własnej marży na twojej, więc cena hurtowa musi unieść obie), i czy partię w wielkości, jaką naprawdę robisz, da się sprzedać, zanim perfumy się zestarzeją. Zaokrąglij wynik do ceny, która wygląda jak cena, i zachowaj obliczenia, bo koszt, który rośnie, gdy dostawca podnosi cenę surowca naturalnego, powinien podnieść cenę, a nie po cichu zjadać marżę.
Po co prowadzić zapis partii do wyceny?
Bo formuła to to, co zamierzałeś, a partia to to, co zrobiłeś. Zapis mas, które trafiły do zlewki, wyceniony po butelkach, z których pochodziły, to jedyny prawdziwy koszt. Dwie partie tej samej formuły różnią się kosztem, gdy jeden wiersz odważono ze świeżej, droższej butelki, i właśnie zapis to pokazuje. Mówi ci też, gdy surowiec zostaje zamówiony ponownie po nowej cenie, które dokładnie formuły się zmieniły i o ile.
PerfuMate wycenia za ciebie zapis partii: każdy wiersz jest liczony po cenie za gram butelki, z której go odważono, z korektą rozcieńczeń, z najdroższymi wierszami na początku i wyróżnieniem tego, który bierze dużą część kosztu i małą część zapachu. Koszt butelki wynika ze stężenia z arkusza wykończenia, a kalkulator partii liczy arytmetykę koncentratu za darmo w przeglądarce. Pracownię zaczynasz za darmo.